Статьи

Фриланс-платформи: плюси і мінуси для пошукачів

Раніше ми говорили про переваги та ризики для компаній при використанні онлайн-фриланс-платформ. А як щодо претендентів? HeadHunter Україна підготував список плюсів і мінусів такої зайнятості для самих фрилансерів.

Плюси «вільних хлібів» для фрилансерів

Вільний графік роботи. Можна зробити вихідним понеділок або середу. А про будильник узагалі забути. Фрилансери можуть працювати в своєму власному темпі і виконувати стільки проектів, скільки побажають. Вони можуть виконувати свої завдання в будь-який час протягом дня або ночі.

Немає прив’язаності до конкретного місця. Хочеш — з дому працюй, хочеш — в кафе або готелі. Можна в халаті або шортах. Можна під улюблений музичний трек або з кішкою на руках. Усе, що треба, — хороший вай-фай і зручний для роботи гаджет.

Не потрібно їздити в офіс і витрачати на це час. А ще терпіти присутність не завжди доброзичливих колег. Ще можна уникнути масового захворювання на грип або, скажімо, не скидатися на подарунок босові.

Є вибір. Можна пробувати виконувати різні види робіт, у різних галузях. А це поштовх у саморозвитку і професійне зростання.

Можливість співпраці з «першими». Сьогодні все більше компаній шукають таланти за допомогою онлайн-бірж. Це дає прекрасну можливість попрацювати з кращими компаніями світу. А ще поспілкуватися з колегами-фрилансерами. І, врешті-решт, завести перспективні знайомства з професіоналами з різних точок планети. Хіба це не здорово?!

Дохід не обмежений ставкою. Грошей можна заробити стільки, на скільки вистачить сил і знань. Звичайно ж, при правильному розподілі часу і зусиль.

Фриланс-платформи: плюси і мінуси для пошукачів

Мінуси в роботі фрилансерів

Необхідність постійної самоорганізації та самоконтролю. Якщо вчасно не виробити власний графік і не дотримуватися його, можна опинитися у владі ліні. Потрібно постійно тримати себе в тонусі, не відволікатися на сторонні справи. Адже далеко не всі друзі і родичі зможуть серйозно сприймати вашу діяльність. Будьте готові до відмови на репліки на кшталт: «А тобі ж не складно зробити те-то, у тебе ж вільний графік?» або «зганяй туди-то, а то я в офісі, мені не можна».

Конкуренція. Фрилансери змушені постійно, щоб отримати роботу, яку хочуть багато. Крім величезної психологічної шкоди, ситуація ще більш ускладнюється, коли конкуренція перемагає вас не тому, що хтось краще, а через більш вигідну пропозицію (наприклад, конкурент запросив менше грошей за роботу). А ще не забувайте про мовний бар'єр. Роботу можуть віддати фахівцю такого ж проф. рівня, але з кращими знаннями необхідної для виконання робіт іноземної мови.

Висока комісія фриланс-платформ. Комісійні від користування сервісом можуть становити від 10% до 30% від зароблених вами грошей. Це особливо важливо для тих, хто залежить виключно від фрилансу.

Відсутність живого спілкування з колегами. Справи і листування тепер через Інтернет. Подумайте, чи зможете ви без спільних перекурів з колегами, обідів за спільним столом і дотепних жартів у бік боса. Можливо, для вас це важливо.

Нестабільність заробітку. Може так бути, що замовнику не сподобається ваша робота і він відмовиться від послуги або напише поганий відгук на біржі. А ще бувають дні, коли замовлень — море, а буває і навпаки. Імовірність періодичного провалу в доходах дуже висока. Досвідчені фрилансери радять відкладати щомісяця як мінімум 10% від заробітку для формування свого роду фінансової «подушки безпеки».

Прощавай, пенсіє. Перше, що має усвідомити фрилансер-початківець, — трудове законодавство на нього не поширюється. Це означає, що писати заяву про прийом на роботу або на відпустку йому не потрібно і притягнути до матеріальної відповідальності його теж не можна. Але також фрилансеру ніхто не буде оплачувати лікарняні або відпускні. У разі, якщо роботодавець виявиться нечесним, вирішувати всі суперечки доведеться в суді, витратившись на судові витрати і послуги юриста.

Якщо в найближчому майбутньому ви не плануєте працювати «на дядю» або шукати роботу через центр зайнятості, є сенс зареєструватися як фізична особа-підприємець. Так надання вами фриланс-послуг буде йти в загальний трудовий стаж.

І наостанок, найпопулярніші на сьогодні міжнародні фриланс-платформи:

Upwork. Біржа фрилансу, яка підходить усім, незалежно від професійної сфери і рівня кваліфікації

Freelancer.com. Особливістю біржі є широка локалізація сервісу (34 мови). Є інтерфейс російською та українською. Найпопулярніші послуги в сфері ІТ, дизайну, медіа, архітектури, написання текстів

ProZ. Біржа популярна серед перекладачів. Є завдання як для носіїв європейських мов, так і для тих, хто дружить зі східними мовами і латиною

Fiverr. Фриланс-платформа для людей творчих професій: музикантів, дизайнерів, журналістів

SEOClerks. Ринок SEO-послуг

Guru. Хоча платформа вважається широкопрофільною (близько 220 категорій), більшість проектів з напрямку веб-дизайн та графічний дизайн

Вакансии дня

Комментарии